Koklių istorija Lietuvoje

Kokliai jūsų namuoseKas yra kokliai, tikriausiai aišku kiekvienam tūlam lietuviui. Kiekvienas žino kas yra kokliai, iš ko jie gaminami, kur naudojami ir kokia koklių kaina. Kaip bebūtų, daugelis žmonių vis dar nežino kokia yra šios interjero detalės istorija – iš kur atkeliavo kokliai, kaip susiformavo jų kultūra, kaip kito panaudojimas interjere ir kada visa tai įvyko. Būtent apie tai pabandysime pašnekėti šiame straipsnyje.

Kokliai – ne lietuvių išmislas

Nors kai kuriems žmonėms atrodo, kad kokliai yra giliai į lietuvišką architektūros istoriją įaugęs dalykas, iš tiesų jis nėra lietuviškas. Kokliai ir jų gaminimo technologiją į Pabaltijo kraštus atklydo iš vakarų. Nors nėra tiksliai įrodyta, bet istorikai ir mokslininkai mano, jog kokliai išrasti ir pradėti gaminti dabartinės Vokietijos teritorijoje, maždaug 13-ame amžiuje.

Į Lietuvą šis reiškinys atkeliavo 14 amžiuje. Tai reiškia, kad kokliai Lietuvoje gyvuoja praktiškai nuo pat valstybės susikūrimo laikų.

Tiek ir forma, tiek ir koklių kaina tais laikais buvo visiškai kitokia nei dabar. Nenuostabu, juk keičiantis laikams, keičiasi ir gaminimo technologijos, ir mados.

Apie tai, kad koklių kaina viduramžiais buvo itin didelė galima spręsti iš to, jog dažniausiai koklių likučiai aptinkami tik pilių ar didžiausių dvarų griuvėsiuose. Retas eilinis valstietis galėdavo sau leisti dekoruoti savo krosnį kokliais.

Laikai pasikeitė, ir dabar daugelis gyventojų gali sau leisti savo namuose pasistatyti krosnį dekoruotą kokliais. Kaip bebūtų gaila, koklių panaudojimas su kiekvienais metais mažėja, kadangi tai nėra itin madinga ir tik maža dalis žmonių atsigręžia į praeitį bei supranta tikrąją koklių vertę.

Maža to, jog kokliai yra labai ilgaamžiški ir neša savyje kelių šimtmečių autentiškumą, jie taip pat yra puiki interjero detalė, kurią galite įsigyti už prieinamą kainą. Žinoma, jei jūsų namų interjero stilius pasižymi modernizmu ir vaikosi visų naujausių tendencijų, kokliai tikriausiai netiks prie bendro vaizdo. Praktiškai bet kuriuo kitu atveju kokliai bus puikus vaizdas jūsų namuose, nesvarbu ar krosnis statoma svetainėje, ar miegamajame.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *