Kaip formuojasi nauji gyvenamieji rajonai?

Vilniuje NT projektai kyla nuolatos, konkuruodami vienas su kitu siūlomais patogumais ir kainos. Šiuo metu vienas patraukliausių naujų projektų – tai paupys.lt projektas, galintis žmonėms pasiūlyti naujos statybos būstus, gamtos apsuptį, upę ir vietą, esančią labai arti sostinės centro. Tai nebe ekonominės, o aukštesnės klasės rajonas, kurio augimu niekas neabejoja. Visgi įdomu, kaip vyksta tam tikrų rajonų plėtra ir auginimas.

Reikalinga bendra miesto plėtra

PaupyjeVisų pirma, turi būti bendras miesto augimas. Kodėl akivaizdu, kad šiuo metu biurų nuoma Užupyje yra labai patrauklus pasiūlymas, o tarkime biurų nuoma Varėnoje nėra kažkam įdomu? Nes būtent Vilniuje ir jo centrinėse dalyse yra didžiausias judėjimas, žmonių gimstamumas. Kai provincija lėtai merdi. Taigi, bendra miesto plėtra yra pirmasis variklis, kuris skatina plėstis miesto rajonams. Dažniausiai viskas atsiranda dėl to, kad tai miestas, kuris pritraukia jaunus žmones iš visos Lietuvos. Klasikinis dalykas – studijos. Vilniuje daug universitetų, kolegijų, kurios pritraukia žmones. Tuos, kurie nestudijuoja, o galbūt po studijų užsienyje grįžta, taip pat traukia sostinė dėl daugybės darbo perspektyvų. Taigi, kai miestas tampa vieta, kur apsigyvena jauni žmonės, miestas ima judėti, jis tampa augančia teritorija.

Stiprinamas senamiestis

Pirmiausia visuomet yra stiprinamas senamiestis. Atstatoma kažkas, kas buvo sugriauta, gražinama, rekonstruojama. Čia kuriasi lankytinos vietos: kavinės, teatrai, barai, kino teatrai, viešbučiai ir pan. Tai tampa pramogų erdve, tačiau kai kas čia ir gyvena ar dirba.

Atkuriami kiti istoriniai rajonai

Jeigu mieste yra dalių, kurios anksčiau taip pat buvo gyvos, tačiau dėl kažkokių priežasčių vėliau jų klestėjimas praėjo, tai yra atkuriami senieji rajonai. Vilniuje tai galėtų būti Naujamiestis, iš dalies Žvėrynas. Rajonai, kurie po Nepriklausomybės atgavimo buvo šiek tiek primiršti, tačiau paskui vėl suklestėjo ir tapo prestižiniais.

Sofistikuojami blogos reputacijos rajonai

Kai nebėra geriausiuose rajonuose vietos, imama "sofistikuoti" prasti centre, geroje vietoje esantys rajonai. Tarkime, stoties rajonas, Naujininkai, Naujoji Vilnia ir kitos pavojingomis laikomos, blogos reputacijos vietos, turinčios puikią geografinę padėtį, gamtinę apsuptį, artumą iki miesto centro. Gendrifikacija vyksta sudėtingiau, nes reikia sumažinti nusikalstamumą, padidinti investuotojų kiekį.

Atrandamos naujos patogios erdvės ir kuriama infrastruktūra

Galiausiai prasideda plėtra naujose vietose. Pavyzdžiui, paupyje, kuris turi keletą medinių trobelių, tačiau šioje vietoje niekada nebuvo iš tiesų rimtos gyvenvietės. Taigi, prasideda naujos statybos ir naujas gyvenimo ritmas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *